Naujienos
Balandžio 8d. Kazickų šeimos fondas pakvietė vaikus ir jų tėvus iš keturių lituanistinių mokyklų į renginį, kuriame pristatė "Krepšinio Galios" programą Lietuvos diasporai NBPA būstinėje Niujorke. Tai dalis savaitgalio, skirto Lietuvos paveldui paminėti.
NBPA dalinasi įspūdžiais iš savaitgalio renginių:
"Savaitgalis Niujorke, skirtas Lietuvos paveldui, su Jonu Valančiūnu ir Mindaugu Kuzminsku"
by NBPA in Features, International
Sekmadienį, pasibaigus Knicks-Raptors varžyboms, geltona ir žalia spalvomis nusidažė Madison Square Garden 102-asis sektorius, kuris paprastai yra mėlynos ir oranžinės spalvų teritorija.
Trisdešimt du vaikai (ir jų tėvai) iš Long Island, New York bei New Jersey šeštadieninių lituanistinių mokyklų stebėjo varžybas ir nekantravo belaukdami žaidėjų iš jų Tėvynės, Knicks puolėjo Mindaugo Kuzminsko ir Raptors centro Jono Valančiūno. Daugelis iš jų vilkėjo ar laikė krepšininkų komandų Lietuvoje bei NBA lygoje marškinėlius, laukdami, kol žaidėjai ant jų pasirašys.
Atvykę, Valančiūnas ir Kuzminskas susitiko su kiekvienu gerbėju bei šeima, pasirašydami autografus, ir net pakeldami mažiausius vaikus pozuojant nuotraukoms. Šis susitikimas buvo dalis savaitgalio New York’e, skirto lietuviškam paveldui. Renginys NBPA būstinėje šeštadienį bei susitikimas su Lietuvos krepšinio federacijos atstovais, atvykusiais kaip ir kasmet savaitei į JAV, taip pat buvo šio savaitgalio svarbūs segmentai.
“Džiaugiuosi, kad lietuviai, gyvenantys JAV, nepamiršta Lietuvos,” pasakojo Kuzminskas NBPA. “Esu savo Tėvynės patriotas, tai labai smagu matyti tiek žmonių, palaikančių tave. Nenustebau, kad jų daug. Žinojau, kad jų daug New York’e. Tačiau nustebau, kad jie visi susirinko į vieną būrį. Visada jiems rasiu laiko ir džiaugiuosi, kad yra žmonių tai organizuojančių. NBA krepšinis apjungia daugybę žmonių ir mes jaučiamės kaip vienas elementas”.
“Stengiuosi palaikyti lietuvišką paveldą ir bandau lietuviams suteikti progą tuom didžiuotis,” dalinosi įspūdžiais Valančiūnas su NBPA. “Didžiuojuosi, matydamas žmones, atstovaujančius Lietuvą, NBA varžybose. Matau vėliavas žiūrovų tarpe. Dažnai kitos (NBA) komandos kreipiasi, norėdamos suorganizuoti susitikimus. Stengiuosi susitikti su lietuvių grupėmis visuose mietuose – pašnekėti su jais prieš ar po varžybų. Stengiuosi sujungti visus krepšinio aikštelės dėka”.
Viso šio savaitgalio, įtraukusio Valančiūną su Kuzminsku, kaltininkas – Kazickų šeimos fondas, suorganizavęs susitikimą varžybų dieną sekmadienį. Fondo iniciatyvos aprėpia sportą, meną, kultūrą, mediciną, technologiją ir vaikų Lietuvoje bei JAV socialinės gerovės ugdymą. Dieną prieš varžybas vidury Manhattan’o NBPA būstinėje, kurioje įrengta krepšinio aikštelė, fondo iniciatyva “Krepšinio Galia” pakvietė 63 vaikus nuo 3 iki 16 metų į krepšinio treniruotę. Jie atvyko iš tų pačių keturių lituanistinių mokyklų. Kiek vėliau, ir tėvai buvo pakviesti sudalyvauti krepšinio treniruotėj ir kamuolio metimo į krepšį apmokymuose.
Šios dienos programos tikslas – švęsti Lietuvos paveldą ir surinkti lėšų “Krepšinio Galiai”, kuri naudoja kamuolį bei patį populiariausią sportą Lietuvoje – krepšinį – įdiegti gyvenimo įgūdžius vaikams iš rizikos šeimų.
Iniciatyva, pradėta 2015 vasarą, šiuo metu aprėpia 16 bendruomenių ir 260 vaikų visoje Lietuvoje. Programa stengiasi pasiekti mažus kaimus, kuriuose gyvena vos 300 – 500 gyventojų, apleistų visuomenės, ir kuriuose prekyba vaikais bei suaugusiais yra didelė problema, taip pat padeda našlaičiams, paaugliams nusikaltėliams, tiems, kurie turi priklausomybę alkoholiui, cigaretėms bei jaunimui su fizine ar psichine negalia. Krepšinio treneriai vykdo šią iniciatyvą ir naudojasi specialistų parašytomis gyvenimo įgūdžių pamokų programomis, skirtomis “Krepšinio Galiai”.
Programos įkūrėjui Peter’iui Kazickui, kurio močiutės Aleksandros vardu pavadinta lituanistinė mokykla Riverhead, N.Y., kilo idėja šiai iniciatyvai, praleidus keletą vasarų Zimbabvėje, savanoriaujant su Hoops4Hope programa, dar besimokant Hamilton Universitete. Prieš žaidžiant krepšinį Hamilton Universitete, Peter’io komandos draugas St. Mark’s vidurinėje mokykloje buvo dabartinis Sixers gynėjas Nik Stauskas, kurio šeima taip pat lietuviškos kilmės. Pradedant vakarą, Kazickas pristatė ir savo mentorių, Hoops4Hope įkūrėją, Mark Crandall, kuris taip pat dalyvavo renginyje.
“Tai, ką Hoops4Hope daro su dviem krepšinio kamuoliais, 200 vaikų be batų, duobėmis krepšinio aikštelėje ir vis nukrintančiais krepšinio lentų lankais, akivaizdžiai matosi besidžiaugiančiuose vaikuose. Tai neapsakoma,” pasakojo Kazickas. “Tai mane giliai paveikė ir sekantį kartą ten grįžus pagalvojau, Kodėl gi nepanaudojus H4H modelio, tik socialines problemas reiktų kiek pakeisti. Lietuvoje yra vienas iš aukščiausių savižudybių rodiklių pasaulyje, ir dar vis vyrauja gili stigma kaip elgtis, susidūrus su savižudybių, alkocholizmo ar vaikų namų klausimais. Privalom šiems vaikams suteikti galios.
Šio šeštadienio krepšinio užsiėmimai – tai Marty Conlon, buvusio NBA veterano, praleidusio 9 metus lygoje, idėja. Tikras niujorkietis, Marty, konsultuoja “Krepšinio Galią” nuo pat jos įkūrimo. Jis gyveno Long Islande ir susipažino su keletu A. Kazickienės lituanistinės mokyklos šeimų. Conlon, pabaigęs karjerą NBA, aštuonetą metų dirbo NBA tarptautinių krepšinio operacijų skyriuje, vyko į 22 skirtingas šalis, pravesdamas treniruotes įvairiose stovyklose bei renginiuose. Kaip ir pirmą kartą lankęsis Lietuvoje kaip Airijos komandos žaidėjas 2005m., taip ir vėlesnių vizitų metu, jis pastebėjo, kad Lietuvoje yra vaikų, kuriems reikalinga pagalba.
Alkocholizmas Lietuvoje, deja, yra labai didelė problema, tad “Krepšinio Galios” dėka mes pasiekiame šiuos vaikus, tuo tarpu šalyje, kur krepšinis nėra toks populiarus, to padaryti negalėtume,” pasakojo krepšinio treneris Conlon. “Krepšinio Galia” nebūtinai ieško NBA žaidėjo, tačiau su krepšinio kamuolio pagalba mokina vaikus gyvenimo įgūdžių mažuose Lietuvos miesteliuose. Tikimės, kad sekantis žingsnis bus įtraukti ir JAV Ambasadą su tikslu skleisti žinią apie “Krepšinio Galios” dar toliau.
Dar viena šeštadienio programos dalis - programavimo pamoka vaikams, naudojant kompiuterių programą Scratch. Kadangi vaikai ypač domisi technologijomis, Kazickas, kuris mokina robotikos The Coding Space New York’e, nusprendė prijungti ir šį elementą prie “Krepšinio Galios”. O programos dvi komandos, dalyvavusios pirmą kartą robotikos varžybose Vilniuje, net laimėjo apdovanojimus.
Kartu su vakaro svečiu, Lietuvos konsulu New York’e, Julium Pranevičium, Kuzminskas ir Valančiūnas fotografavosi su vakaro dalyviais, paskelbė loterijos laimėtojus, dalino parašus vaikams. Taip pat vaikams buvo išdalinti medaliai su krepšinio lanku. Kuzminskui, kuriam šis sezonas pirmasis NBA, tai buvo ir pirmasis kartas bendraujant su “Krepšinio Galios” programa.
“Manau jie dirba labai svarbų darbą,” pasakojo jis. “ Manau visos labdaringos veiklos yra be galo naudingos vaikams ir bandau jas palaikyti kiek įmanoma”.
Valančiūnui, penkių metų su NBA veteranui, tai jau trečiasis renginys – pirmasis buvo 2015-aisiais krepšinio aikštelės atidaryme Vilniuje, kur jis anksčiau vesdavo vasaros stovyklas. Jo antrasis susidūrimas su programa įvyko pernai metų balandį Riverhead. Jis taip pat padovanojo Raptors marškinėlius programos vaikams, įskaitant jaunuolį, kuriam buvo diagnozuotas kaulų vėžys kojoje. Jie palaikė ryšį, vaikinui bekovojant su vėžiu, kurį jis sėkmingai įveikė praeitą spalį.
“Man labai svarbu prisidėti prie Tėvynės labo,” jis pasakojo. “Aš taip pat tėvas dabar, tai noriu tapti geru pavyzdžiu vaikams”.
Kazickas taip pat pasidalino keletu “Krepšinio Galios” šiltų istorijų.
“Programoje turime berniuką, kuris yra našlaitis ir mūsų tikras pavyzdys,” jis pasakojo. “Jis, padedamas “Krepšinio Galios”, mokėsi amatų mokykloje ir dabar dirba virėju. Jis užpildė spragą, atvežė savo komandą į socializacijos centrą nusikaltusiems paaugliams. Jis netgi kartu su mumis lankėsi Lietuvos Prezidentūroje, kur susitiko su darbuotojais.
“Taip pat smagu išgirsti trenerį pasakojant, kad ‘Dešimties metų berniukas pažadėjo negerti ir nerūkyti, nes reikia dalyvauti programoj’. Sunku tai suvokti. Ar netgi išgirsti iš trenerio, kad “Maniau, kad programa tik apie krepšinį, tačiau supratau, kad tai yra žymiai daugiau. Noriu ir toliau tai tęsti, tai be galo malonu’. 90 procentų trenerių patvirtino, kad ir toliau tęstų šią veiklą jei ir nieks jiems nemokėtų”.
“Krepšinio Galios” sekantis renginys vyks birželio 10d. Kaune – tai trečioji sezono uždarymo šventė, į kurią susirenka vaikai ir jų šeimos iš 16 bendruomenių. NATO kariai, JAV Ambasada ir Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė planuoja dalyvauti. Kazickas pabrėžė, kad didžiausias tikslas – išvystyti krepšinio ir gyvenimo įgūdžių programą taip, kad ji pasiektų visą Lietuvą.
Valančiūnas ir Kuzminskas sugrįžę namo vasarą planuoja vėl suorganizuoti vasaros stovyklas. Vienam tai jau ketvirta tokia vasara, kitam trečia iš eilės. Abu dėmesį skiria stipriausiems šalies žaidėjams mėgėjams, skiria jiems daug individualaus dėmesio, kad padėt pasiruošt profesionaliems klubams. Kadangi Lietuvoje krepšinis taip vertinamas, kur netgi vaikų darželiuose vyksta 2 ant 2 rungtynės, NBA duetas norėtų matyti kuo daugiau saviškių lygoje. Šiuo metu joje žaidžia dar du žaidėjai: Domantas Sabonis (Thunder) ir Donatas Motiejūnas (Pelicans), kurie taip pat organizuoja prestižines vasaros stovyklas.
“Manau yra šaunu, kad organizuojame įvairias stovyklas, kad kuo daugiau vaikų galėtų dalyvauti,” pasakojo Kuzminskas, kuris ves tris savaites kartu su broliu Saulium, buvusiu Lietuvos profesionaliu krepšininku. “Atvažiavęs čia pamačiau, kad labai skiriasi asmeniniai įgūdžiai. Europoje visi daugiau dėmesio skiria komandiniam krepšiniui – dalinamasi kamuoliu, kas yra be galo svarbu. Tačiau be asmeninių įgūdžių būtų labai sunku žaisti. Negalime priimti visų vaikų į stovyklą, nes tada negalėtume skirti individualaus dėmesio kiekvienam.”
Dar vienas Valančiūno ir Kuzminsko įsipareigojimas ne sezono metu – atstovauti Lietuvą EuroBasket čempionate, vykstančiame kas antri metai, kuris prasidės rugpjūčio mėnesį. Dėl šios priežasties Mindaugas Špokas, Lietuvos krepšinio federacijos generalinis sekretorius, ir Ramūnas Šiškauskas, Lietuvos vyrų rinktinės trenerio asistentas, atvyko į NYC šią savaitę aptarti žaidėjų dalyvavimą. Tai jau jų trečioji stotelė po vizito pas Sabonį Oklahoma City ir Motiejūną New Orleans.
“Mes tik šnekamės kaip žaidėjai žaidžia,” pasakojo Šiškauskas. “Žinoma norime jų mūsų komandoje, todėl diskutuojame kaip jie jaučiasi, kokia jų sveikata. Taip pat šnekamės su jų komandų vadovais (įskaitant Phil Jackson) – ką jie galvoja, nes negalime gi juos pasiimti nieko nesakius. Labai įdomu išgirsti jų nuomonę apie žaidėjus, kuriems šie metai pirmieji NBA (Sabonis ir Kuzminskas). Jie turi papildomo darbo šią vasarą, todėl bandome dirbti kartu”.
"Gan glaudžiai bendraujame su federacija jei mums ko reikia. Jie visada pasiruošę mums padėti,” pridėjo Kuzminskas. “Ir manau labai šaunu, tai tikrai profesionalus žingsnis iš jų pusės, kad aplanko visus lietuvius lygoje, kad šnekasi su klubais, kad aš turėčiau galimybę atlikti ir tai, ką įsipareigojau lygai, ir tuo pačiu žaisti Lietuvos komandoje. Labai to norėčiau”.
Žvelgdamas į savo pirmąjį sezoną, Kuzminskas pirmą kartą patyrė savo lietuvių gerbėjų palaikymą, su jais bendraudamas NBA miestuose: NYC, Chicago, Orlando, Philadelphia ir dalyvaudamas Toronto Lietuvos palikimo vakare sausio mėnesį. Jis matė vėliavas tarp žiūrovų ir vis daugiau Knicks marškinėlių su jo pavarde. “Mačiau keletą, kurie, nusipirko juos ir šiandien. Labai smagu,” jis pasakojo sekmadienį. Kuzminskas taip pat gali atskirti unikalų iš MSG tribūnų sklindantį šauksmą “Kuuuz” (žemu tonu) kai jis meta kamuolį. “Iš pradžių maniau, kad gerbėjai šaukia nepritardami, nepatenkinti (boo),” jis juokėsi. “Tada galvojau, Kažką ne taip darau, tik vėliau supratau, kad jie šaukia ‘Kuz’. Man patinka šis šauksmas. Dabar tai netgi kiek įpareigoja, kad įmesčiau, tačiau labai džiaugiuosi turėdamas gerus santykius su gerbėjais”.
Ir jis žino, kad šis ryšys turi žymiai didesnį poveikį
“Krepšinis suburia mus kaip tautą ir mes galime labai daug gražių darbų nudirbti.” jis užbaigė pokalbį.
|
|
|
|
Tekstas ir nuotraukos: NBPA archyvas
Laisvas vertimas G. Genender